Şirketler ve markalar Dört marka – dört halka


Audi’nin dört halkakı arması 1932 yılında önceden bağımsız olan dört motorlu araç üreticisini simgelemektedir: Audi, DKW, Horch ve Wanderer. 1969 yılında Auto Union GmbH NSU Motorenwerke AG ile birleşti. Aşağıda bugünün AUDI AG firması hakkında kısa bilgi verilmektedir:
Horch

19.yüzyılın sonunda Almanya'da birkaç otomobil üreticisi mevcuttu. Bunlardan biri de 14 kasım 1899’da Köln’de kurulan August Horch & Cie. Firmasıydı. August Horch otomobil mühendisliğindeki öncü figürlerden biriydi. Kendi işini kurmadan önce, profesyonel deneyiminde üç yıl boyunca Mannheim'daki Carl Benz’de otomobil üretiminde sorumluluk taşıdığı bir görevdeydi. August Horch, 1904 yılında işini Zwickau’ya taşıdı ve şirketini anonim şirket haline getirdi. Bununla birlikte, 1909 gibi erken bir dönemde August Horch kurduğu firmasından ayrıldı. Bu andan itibaren, faaliyetlerini ‘Audi’ ismi altında sürdürdü.
Audi

August Horch tarafından 16 Temmuz 1909 tarihinde Zwickau’da kurulan şirket rekabetten kaynaklanan nedenler yüzünden kurucusunun ismini alamadı. Bunun için şirket adı olarak “işit!” veya “dinle!” anlamına gelen Almanca Horch soy isminin Latince karşılığı kullanıldı. İkinci Şirket bu yüzden ticari faaliyetlerine 25 Nisan 1910 yılında Zwickau’da Audi Automobilwerke GmbH adı altında başladı.
Wanderer

1885 yılında, iki tamirci Johann Baptist Winklhofer ve Richard Adolf Jaenicke Chemnitz’de bir bisiklet tamirhanesi açtı. Kısa süre sonra, o dönemdeki talep yüksekliğinden dolayı kendi adlarına bisiklet üretmeye başladılar. Bu bisikletler Wanderer markası altında pazarlandı ve şirket 1896 yılında Wanderer Fahrradwerke AG olarak ticari faaliyetlere girişti. Wanderer ilk motorsikletini 1902 yılında imal etti. Otomobil üretimine el atma fikri 1913 yılında uygulamaya geçirildi. Küçük bir, iki koltuklu "Puppchen" model otomobil Wanderer’in birkaç on yıl boyunca sürecek otomobil üretim geleneğini müjdelemişti.
DKW

1902 yılında Chemnitz’de ilk olarak Rasmussen & Ernst adı altında kurulan firma 1907 yılında Erzgebirge bölgesindeki Zschopau’ya taşındı. Firma ilk olarak buhar enerji tesisleri, araç çamurlukları ve farları, kauçukla pişirme ekipmanları ve her tür santrifüj için egzoz-buharlı yağ ayırıcıları üretip sattı. Şirketin kurucusu Jörgen Skafte Rasmussen, 1916 yılında, DKW markası (Dampfkraftwagen-buhar tahrikli aracın kısaltması) altında tescil ettiği buhar tahrikli aracı test etmeye başladı. Şirket 1919 yılında Zschopauer Motorenwerke ismi altında, 1922 yılından itibaren DKW markası altında motosiklet üretimi başarısı için bir sıçrama tahtası olarak hizmet eden iki zamanlı motor üretimi alanına geçiş yaptı. İlk küçük DKW motorlu otomobili piyasaya 1928 yılında çıktı.
Auto Union AG, Chemnitz

29 Haziran 1932’de Audiwerke, Horchwerke ve Zschopauer Motorenwerke/DKW Saksonya Eyalet Bankasının girişimiyle birleşerek Auto Union AG şirketini oluşturdu. Aynı zamanda Wanderer ile motorlu araç bölümünün devralınması için bir satın alma ve leasing anlaşması aktedildi. Yeni şirketin merkezi Chemnitz’de bulunuyordu. Auto Union AG birleşmeden sonra Almanya’nın ikinci büyük motorlu araç üreticisi konumuna yükselmişti. Şirketin arması dört kurucu şirketinin ayrılmaz birliğini simgeleyen dört birbirine geçmiş halkadan oluştu. Audi, DKW, Horch ve Wanderer markaları elde tutulmuştu. Bu dört markanın her biri gurup dahilinde özel bir segmente atanmıştı: DKW – motorsikletler ve küçük otomobiller; Wanderer – orta boy otomobiller ; Audi – delüks orta boy segmentteki otomobiller; ve Horch – pazarın en yüksek konumundaki lüks otomobiller.
Auto Union GmbH, Ingolstadt

İkinci Dünya savaşı sonrasında, 1945 yılında, Auto Union AG kendini Almanya’nın Sovyetler tarafından işgal edilen kısmında buldu ve işgalci Sovyet kuvvetleri tarafından şirkete el konuldu. Şirketin kıdemli yöneticilerinden bir kısmı, dört halkanın motorlu araç geleneğini sürdürmek için 1949 yılında Ingolstadt’da yeni bir şirket kurdukları Bavyera’ya gitmek için firmadan ayrıldı. Yeni başlangıç sonrasında şirketin üretim hatlarından indirilen dört halkalı armayı taşıyan ilk araçlar kendini kanıtlamış iki zamanlı motorlara sahip DKW ürünleri olan motorsikletler, otomobiller ve kamyonetlerdi.
Piyasaya 1965 yılında şirketin bir dört zamanlı motora sahip ilk savaş sonrası otomobili olan Auto Union modeli piyasaya çıktı. Bu gelişme, yeni çağın doğuşu esnasında yeni ürün belirlenmesi için zamanın olgunlaştığını bildirmekteydi. Geleneksel Audi ismi bu yüzden yeniden canlandırıldı. Kısa bir süre sonra, son iki zamanlı motorlu DKW’ler Ingolstadt’daki üretim hattından indirildi. Bu andan itibaren, dört zamanlı motorlara sahip yeni modeller “Audi” markası altında üretimeye başladı. Başka bir anlamda da yeni bir dönem başlamıştı: Volkswagen Group, Ingolstadt-menşeili şirketi 1965 yılında satın aldı.