CITROEN C3 1.4i Otomatik özellikleri


Genel Bilgiler

Fransız üretici Citroen, küçük sınıftaki yeni modeli C3'ü ilk olarak 2001 yazında tanıttı. 2002'de yollara çıkan otomobil, üçü benzinli, ikisi turbo dizel olmak üzere beş farklı motor seçeneğiyle üretiliyor. Avrupa'da 1.1 litre 61 HP, 1.4 litre 75 HP, 1.6 litre 110 HP'lik benzinli, 1.4 litre 70 HP ve 1.4 litre 92 HP'lik HDI dizel motorlarla satılan C3'ün ülkemize 1.1 litrelik motor dışında bütün seçenekleri ithal ediliyor. Yeni geliştirilen Sensodrive elektrohidrolik sıralı otomatik şanzımanlı versiyonları henüz ithal edilmeyen C3'te şimdilik sadece 1.4 litrelik motorlu versiyonda, adaptif otomatik şanzıman alınabiliyor.
http://www.otoalsat.com/Profilimages/citroen%20c3.gif
Karoser, iç mekan
http://arabam.milliyet.com.tr/images...tomatik_ic.jpg Citroen'in yeni küçüğü C3, yuvarlak hatların tercih edildiği sıradışı tasarımıyla efsanevi 2CV'yı anımsatıyor. Geleneksellikten hoşlananların bundan keyif alacağı kesin. İç mekanına girildiğindeyse görülen modern donanımlar, üretim mantığının 2CV'dan çok farklı olduğunu kanıtlıyor. Aks mesafesi 2460 mm olan C3, iç mekan genişliğinde Polo ve Clio'yla rahatça baş edebiliyor. Kabinde kullanılan plastik, ilk bakışta değişik formlarıyla şirin görünüyor ve çok yüksek olmayan kaliteyi de gizliyor. Ama iki renkli kokpitteki montaj aralıkları ve duyulan tıkırtılar hoş değil. Otomobilin sıradışı gösterge tablosundaki yerleşim Honda S2000'i hatırlatıyor. Ama S2000'de devir göstergesi de dijital. Hız göstergesinin üzerine yanm daire biçimli devir göstergesi C3'te pek rahat okunamıyor. Ama zaten C3 1.4i de devir göstergesinin takip edilmesi gereken bir performans otomobili değil. Manuel vitesli versiyonlardaysa devir göstergesinde kırmızı bölgenin olmaması sorun yaratabilir. C3'ün bagajında farklı kullanım amaçlarına uyum sağlayabilen Moduboard sistemi sunuluyor. Katlanabilir bir plastik raf sistemi olan Moduboard'la bagajı iki bölüme ayırmak, istenildiğinde düz zemin elde etmek, bagaj zeminini güçlendirerek ağır paketleri taşıyabilmek mümkün. Tabii yüksekliği 20 cm'den az olmayan bagaj eşiği aşılabildikten sonra! Yüksek eşik, ağır eşyaların yüklenmesinde problem yaratmaya aday. C3'ün bu sınıftaki en büyüklerden biri olan 305 litrelik bagajı 1310 litreye kadar genişletilebiliyor.

Motor, perfomans
C3'ün motorunu görmek isteyenlere öncelikle bir uyarımız var. Motor sıcakken kaputu açmaya kalktığınızda çok dikkatli olun! Çünkü kaput neredeyse motor bloğu kadar ısınmış oluyor. Sıcak kaputun altındaysa Peugeot ve Citroen'in oluşturduğu PSA Grubu'na ait geçmişi eski ama elektronik işletim sistemi modernize edilmiş, 8 supaplı 1.4 litrelik motor yer alıyor. Alt devirlerinin canlı olması sayesinde performans açısından kalkışta 16 supaplı kardeşlerinden daha atak karakter sergileyebilen motorun mütevazı gücü orta ve üst devirlerdeyse azalıyor. 15.8 sn'lik 0-100 km/s hızlanması da performans konusunda iddialı olmadığını gösteriyor. Otomobilin istekle hızlanmamasında motor gücünün yanı sıra dört ileri vitesli otomatik şanzıman olumsuz rol oynuyor. Adaptif özellikli gelişmiş şanzıman, vites değişimlerini hafızasındaki programlardan sürücünün kullanım tarzına uygun olana göre değiştiriyor. Değişimleri CVT şanzımanlı bir otomobil kullamyormuş hissi uyandıracak kadar pürüzsüz olan şanzıman, eğim inişlerinde ayak gazdan aniden çekildiğinde vites büyütmeyerek hızlanmanın sürmesini engelliyor. Ani frenajlarda yaptığı vites küçültmelerse sürücünün yavaşlarken motor kompresyonundan da yararlanmasını sağlıyor. Vites kolu soldaki yola çekildiğinde manuel kullanım imkanı elde ediliyor. Şanzımanın modları gösterge tablosundan izlenebiliyor.

Kullanım, konfor
C3'te sürüşle ilgili en önemli sorunlardan biri A sütunlarının yapısı. Kalın ve kavisli sütunlar, viraj içlerinde ön çapraz görüşü önemli oranda engelliyor. Park manevralarında ön ve arka sınırlar da görülemediğinden alışkanlık gerektiriyor. Yeni nesil otomobillerde görmeye alıştığımız elektrikli direksiyon sistemi, sadece yön değişimlerinde enerji harcadığı için 100 km'de ortalama 0.2 lt civarında yakıt tasarrufu sağlayabiliyor. Bu nedenle de firmalar tarafından büyük ilgi görüyor. C3'ün derinlik ve yükseklik ayarlı elektrohidrolik direksiyonu, hassasiyetiyle beğenimizi topladı. Sertliği hıza duyarlı olarak değişen direksiyonu hassasiyetiyle otomobili kumanda etmeyi kolaylaştırıyor. Ama bozuk zeminlerde yapılan sürüşlerde sarsıntıları hissettirmesi keyif kaçırabiliyor. İyi dengelenmiş süspansiyon sistemi sayesinde yeterli konfor ve yüksek yapıdan umulmadık düzeyde kararlı yol tutuş özellikleri gösteren otomobil, virajlarda karoserinin yanlara yatması nedeniyle sürücüyü huzursuz ediyor ve otomobilin gerçek limitlerine çıkmasını engelliyor. Sert manevralarda dıştaki arka lastiğini kolaylıkla yerden kesebilen C3'ün darbe emişiyse gürültülü. Kabin içinden gelen tıkırtılar, titreşen kokpit elemanları ve torpido gözü kapakları, özellikle Monuboard sisteminin bozuk yollarda oynayarak gürültü çıkartan parçaları sürüş sırasında huzuru kaçırıyor. Buna karşılık dört kapı içindeki gözler, bardaklıklar ve portatif küllük kullanışlılığı artırıyor. Cam düğmelerinin vites konsolunda oturma pozisyonuna göre alçakta konumlandırılmış olması kullanmak için eğilmeyi gerektiriyor. Fazlasıyla yumuşak minderli koltukların yan destekleri yok denecek kadar az. Bu da sert dönülen virajlarda sürücü ve yolcu arasındaki samimiyeti artırıyor. Koltukların ayar mekanizmaları da pek pratik değil. C3'ün 100 km/s hızdan 40 metrede güvenle durmasını sağlayan fren sistemi başarılı. Ancak sert frenajlarda, fren pedalının kademeli çalışıyor hissi vermesi alışılmadık bir durum.