Led KapıPlaka ve İç aydınlatma Ampulleri Alfa Romeo - Audi

2006 model Alfa Romeo 156 ya sahibim. Öncelikle standart olan plaka ve iç aydınlatmadan bahsetmek isterim..

Plaka ampulum 5w5 tipini kullanmaktadır.

Bu tür (IsınmaArıza ve benzeri) problemlerle karşılaşmayacagım en güçlü led ampulunu aramaktayım. Tavsiyeleriniz neler olur? Özellikle Mehmet Özyürek beyin yaptıgı plaka aydınlatması bi hayli hoşuma gitti. Renk olarak çok güzel fakat güç olarak özellikle orta kısımları fazla parlak geldi bana.

İç aydınlatmaya geçicek olursak arabanın içinde 2 adet gecikmeli yanıp sönen tavan lambası mevcuttur.

Resimde ön - arka tavan lambaları gözüküyor.. Bu parçalar ise C5W ampülünü kullanmaktalar.

Geriye kalan 2 Adet güneşlik 1 adette Torpido ampulleri kalıyor iç aydınlatmada..

Bu ampuller ise Diger iç aydınlatmadada kullanılan C5W tipini kullanmaktadır.

Bu ampuller için yine Mehmet Özyürek beyin yaptıgı super flex led projesi aklıma geldi.. Gerek beyazlıgı gerek ise aydınlatması iç kullanım için mantıklı geldi.. Fakat araçta şöyle bi durum var;

Arabada daha önceden bulunmayan kapı aydınlatma lambalarını ben daha sonra Bir önceki a3 kasasında kullanılan kapı aydınlatmalarını alarak araca uyguladım.. Her kapıda 2 adet [Kırmızı (yanda) Beyaz (Altta)] bunların kullandıgı ampul ise C5W idi. Standart C5W ampul aldım ve iç tavan lambasının tesisatını bularak aynı sistemle kapılarıda gecikmeli olarak yanıp-sönmesini sagladım..

A3 den çıkma kapı lambaları

Montaj bitmiş hali..

Fakat kapının herhangi birini açtıgımda eger Aracın sis farları açık ise.. Kapının lambaları yanmıyor. Elektrik tesisatını tekrar kontrol ettim ve güvendigim bi elektrikçiye gösterdim fakat problem yok.. Sanırım Aracın Beyninde kullanılan bir Akım kısıtlama sistemi yüzünden yanmıyor.Bu Yüzden daha az güç ile daha fazla aydınlatma saglarım hemde bu can sıkıcı olaydan kurtulmuş olurum diye düşünmekteyim.

Bu yüzden aracın iç kısmında yaklaşık olarak.. 8 Adet kapı aydınlatma ampulu + 6 adet diger iç aydıntma lambalarında kullanılıcak C5W ampule ihtiyacım var.. Bu durumda bana önerebileceginiz LED ampul varmı? Yoksa bu durumda Mehmet bey gibi Super Flux ledlerle kendim yapmam daha mantıklı ve daha iyi bir çözümmü olur?

Elektrik Teknisyeniyim Mehmet beyin yaptıgı işlemde kolay çok mantıklı ve güzel bir yöntem fakat dedigim gibi yapmışken en iyisini yapmak istiyorum. Görüşlerinize ihtiyacım var.

Herkese bol ışıklı günler..

Paylaş

Diğer konular :