Trafik EĞİTİMİN ÖNEMİ

Büyük-küçük hepimiz zamanımızın büyük bir kısmını trafikte geçiriyoruz.
Peki gerek sürücü gerek yolcu gerekse yaya olarak trafiğin birer parçası olan bizler Trafik kurallarını yeterince biliyor muyuz?

En önemlisi bu kuralları en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza öğretiyor muyuz?

İşte bu sorulardan yola çıkarak trafik eğitiminin hayatımız açısından önemine vurgu yapılması gerektiğini düşünüyoruz Çocuklarımızın trafikte karşılaştıkları sorunlar ile başa çıkmaları trafik kurallarına uyan bilinçli birer trafik bireyi olarak yetişmeleri için onları mutlaka trafik konusunda eğitmek gerekmektedir.

incelemeler neticesinde trafik kazalarının %98’nin insan hatasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Bu durum ise trafik bilinci konusunda hepimizin ciddi bir eksikliğe sahip olduğunu göstermekte ve trafik eğitiminin önemini ortaya çıkarmaktadır.

Bu bilinçle yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik Müdürlüğü çocuklarımızın ve engelli vatandaşlarımızın trafikte bulundukları sırada karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmalarını sağlamak trafik bilincini aşılamak ve kurallara uymayı bir davranış biçimi haline getirmek amacı ile Topkapı ve Florya’da iki adet trafik eğitim parkı kurmuştur.

Trafik Eğitim Parklarında çocuklarımıza ve engelli vatandaşlarımıza hem teknik hem de uygulamalı olarak trafik eğitimi verilmektedir.

Usta Trafik eğitimcilerinin ve gerçek trafik polislerinin verdiği trafik eğitimi ile çocuklar öğrendikleri kuralları günlük hayatta kullanarak kendilerini koruyabilmektedirler.

Tüm trafik kurallarının ve işaretlerinin (Trafik Işıkları Trafik levhaları Yol Çizgileri vb.) öğretildiği eğitim parklarında çocukların kolayca algılayabilecekleri bir eğitim sistemi kurulmuş ve onları sıkmadan eğlendirerek öğretme politikası esas alınmıştır.

Paylaş

Diğer konular :