Yeni Renault Grand Scenic ve Megane Sport Tourer Türkiye'deYeni Renault Grand Scenic ve Megane Sport Tourer Ekim ayında Türkiye'de pazara çıkıyor.

Araçların tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, iki yeni aracın da C segmenti sınıfında bulunduğunu, bu segmentin Türkiye'de çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Renault Yeni Grand Scenic ile öncüsü olduğu aile tipi tek hacimli (MPV) ürün gamını gençleştirdiğini ifade eden Aybar, ilk iki kuşağın başarılı olmasını sağlayan üstünlüklerinden güç alarak Yeni Grand Scenic'in, Hatchacklerle yarışan sürüş özelikleriyle birlikte yolcularına daha geniş yaşam alanı ve konfor sunacağını söyledi.

Fransa'da tarihi Scenic üretim merkezi Douai fabrikasının kompakt tek hacimli üretimindeki tüm deneyiminden yararlandığının altını çizen Aybar, “Yeni Grand Scenic Türkiye'de, 5 ve 7 koltuklu 1.5 dCi 105bg olmak üzere dizel motor, Expression ve Privilege olarak iki farklı donanım seviyesiyle tüketicinin beğenisine sunuyoruz. 2010 yılı başında ise 1.4 turbo 130bg motor ürün gamına eklenecektir” şeklinde konuştu.

Aracın hedefinin kompakt tek hacimliler segmentinde yeni standartlar oluşturmak olduğunu anlatan Aybar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sürüşe yardımcı başlıca fonksiyonları bünyesinde toplayan orta konsol ile tüm kumandalar el altında bulunuyor. Aracın ikinci sırasında 275 mm ile sınıfının en geniş diz mesafesi ve bütün 7 koltuklu kompakt tek hacimliler arasında, 1,75 m boyundaki iki yolcunun rahatça yolculuk yapmasını sağlıyor.

Üstün teknolojilerle donatılmış aracımızda, okunaklı ve kişiselleştirilebilen TFT (Thin Film Transistor) renkli ekranlı gösterge tablosu, “TomTom” ile özel iş birliği çerçevesinde geliştirilmiş olan yeni Carminat TomTom entegre navigasyon sistemi, sesli ve görsel park sensörü yer almaktadır.

Renault, Grand Scenic gamında da Renault eco2 imzalı dizel motoruyla çevreye saygılı yaklaşımını sürdürüyor.”

Aybar, yeni Renault Megane Sport Tourer'in ise, yeni Megane ailesinin, Hatchback, Coupe ve Grand Scenic'ten sonra dördüncü modeli olduğunu bildirdi.

Yeni Grand Scenic ile beraber Ekim ayında Türkiye'de satışa sunulacağını ifade eden Aybar, Yeni Renault Megane Sport Tourer'in, işlevselliğini ve geniş iç hacmini koruyan şık, modern ve dinamik tasarımıyla ayırt edilebileceğini kaydetti.

“Megane Sport Tourer ise Türkiyede 1.5 dci 85 bg, 105 bg olmak üzere iki dizel ve 1.6 16v 110 bg benzinli motor seçenekleri, Expression ve Privilege olarak iki farklı donanım seviyesiyle tüketicinin beğenisine sunuyoruz” diyen Aybar, Palencia (İspanya) fabrikasında, Hatchback ve Coupe ile aynı üretim bandında üretilen Yeni Renault Megane Sport Tourer'in fabrikada üretim sürecinde gerçekleştirilen tüm geliştirmelerden yararlandığını anlattı.

Megane ailesinin temel değerlerinin güvenlik, kalite, çevreye saygı olduğu dile getiren Aybar şöyle devam etti:

“Renault'un müşterilerine pazarın en iyi hizmet/fiyat oranını sunmak için sürdürdüğü sürekli iyileştirme çalışmaları sonucunda geliştirdiği 2 dizel motor seçeneği (1.5 dCi 85 bg ve 1.5 dCi 105 bg) ve 1.6 16V 6 benzinli motor seçeneği bulunmaktadır.

2 yıla veya 30 bin km'ye kadar (daha önce 1 yıl veya 30 bin km'ye karşı) uzatılan revizyon aralıkları sayesinde azaltılan bakım maliyeti imkanı vardır. Yeni Renault Megane Sport Tourer'in 2 motoruyla eşleşen versiyonları Renault eco2 imzasını taşıyor (1.5 dCi 85 bg ve 1.5 dCi 105 bg).

Yeni Renault Megane Sport Tourer, ekonomik ömrünün sonunda ağırlığının yüzde 95'i düzeyinde yeniden değerlendirilebilecek aksamlar ve tasarımında yüzde 11 oranında ise geri dönüşümlü plastik içermektedir.”

Yeni Renault Megane Sport Tourer'in, programın başlangıcından itibaren benimsenen tasarım düşüncesinin işareti olan dinamik ve şık çizgileriyle Megane ailesini tamamladığını belirten Aybar, müşterilerinin bu kasa tipinden beklediği fonksiyonellik, modülerlik ve geniş iç hacimden ödün vermeden, bu sınıftaki otomobillerin hiçbirinde görülmeyen sportif bir görünüm sergileyeceğini söyledi.

Araçların fiyatları konusunda da bilgi veren Aybar “Grand Scenic 5 koltuklu Expression 1.5 dCİ 105 bg 45 bin 150 liradan, Privilege 1.5 dCİ 105 bg ise 48 bin 950 liradan ve 7 koltuklu Expression 1.5 dCİ 105 bg 46 bin 350 liradan, Privilege 1.5 dCİ 105 bg de 50 bin 150 liradan satışa sunuyoruz.

Megane Sport Tourer satış fiyatları ise, Expression 1.6 16V 39 bin 450 liradan, Expression 1.5 dCİ 85 bg 42 bin 200 liradan ve Privilege 1.5 dCİ 105 bg de 46 bin 700 liradan satışa çıkarıyoruz” diye konuştu.

Tanıtım konuşmasının ardından iki aracın yeni reklam filmleri izletildi daha sonra araçların test sürüşlerine geçildi.