4+1 Ses Sistemi araca nasıl takılır Resimli Anlatım

Evet arkadaşlar 4+1 sistemimi 1998 model Toyota Corolla SW aracıma taktım. Ayrıntılar aşağıdaki gibi. Benim gibi düşünen arkadaşlara bir nebze yardımcı olur umarım.

İlk önce aküden 12/220 volt çeviricimiz ( ben ups kullandım) için kablo çekiyoruz. ben her ihtimale karşı araya bir 15 amperlik sigorta koydum.
Bu kabloyu direk çeviriciye (ups) gönderirsek aracı stop ettiğimizde hala çalışır ve aküyü bitirir. Bu yüzden teybin arkasından eski adıyla otomatik anten çıkışı yeni teyplerde ise REM olarak bilinen kablonun ucuna bir röle bağlayarak aküden gelen elektriğin teyp çalıştığı zamanlarda ups, dolayısıyla 4+1 sisteme gitmesini sağladım.Hattımızı çektik. Bu resimdeki ise benim evde kullanmadığım aküsü bittiği için atıl durumda olan ups.Ups deki kaynaklarda neyin nesi diyeceksiniz. Ups normalde 15 cm daha uzundu. Ama içindeki mevcut aküsünü çıkartınca fazladan bir alan kaldı. Bende boyutları düşürmek için o alanı keserek ups yi daha az bir alan kaplamasını sağlamak için küçülttüm. Boyayacaktım ama gözükmeyecek yerde olduğu için vazgeçtim.Aracımın sağ ve sol tarafında 2 adet malzeme gözü var. sağdakinde kriko ve bijon anahtarı var ama soldaki boş. Ups yi birazda bu göze yerleştirebilmek için kesip biçtim aslında Evet röle kontakları ucundan gelen + ile aracın kaportasından aldığım şaseyi birleştirip ilerde bir sorun olduğunda daha kolay çıkartabilmek için soket ile bağlantısını yaptım ups ye. Ve göze yerleştirdim.Ve gözü kapattık her şey tertemiz ortalıkta kablo falan yok.Şu ana kadar yaptığımız çalışma ile aracımızda 220 V elde ettik. Gelelim 4+1 sistemimizi bağlamaya. Kullanacağımız sistem bu
Arka bağlantılarını alttaki resimdeki gibi yaptım. Şu an arkadaki 2 haporlor ve subwoofer besleniyor bu sistemden.Öndeki haporlorler direk teybe bağlı.
Şimdide subwooferimizi aracın bagaj döşemesinin aynısı halıflex ile kapladık ki hem görüntü hoş olsun hemde bagaja öte beri atarken ahşap kaplamaya zarar vermeyelim.Bu da daha uzaktan görüntüsüMalumunuz önceki resimde görüldüğü gibi 4+1 sistem uzaktan kumandalı. Yani bazı sistemlerde olduğu gibi kablulu kumandası yok. Yani ben sürücü koltuğunda yolda seyrederken bu sistemin sesini nasıl açacağım. Bunun için ilk aşamada sub sistemini açtım amacım ses düğmelerinden paralel kablo alarak aracın ön konsoluna uzatmaktı. Ama baktımki karışık basın düğmesi ayrı, ön arka çıkışların ki ayrı. O zaman dedimki uzaktan kumanda alıcı gözünü öne çekeyim.Ona 3 kablo geliyor.Elimde de daha önceki analog tv kartımdan kalma seyyar bir alıcı göz vardı. Denedim uydu ikisi birbirine. Bende sistemdeki alıcı gözün 3 kablosuna birertane 3 metre uzunluğunda kablo leğimledim ve ön konsola uzattım. ucunada bendeki seyyar alıcı gözü taktım.Kısaca sistemin alıcı gözüne paralel bir göz daha bağlamış oldum.
Evet arkadaşlar şu an zahmetsizce ve keyifle sistemimi kullanıyorum. Basslar harika ve temiz. Tamam ses seviyesi açısından araç tesisatına benzemez belki ama dışarıya konser dinletmem diyenler için araç içinde mükemmel derecede ses seviyesi var. Ve basslar falan hiç rahatsız edici değil.

Saygılar...