NISSAN Primera 1.6 Tekna aracın genel özellikleriGenel Bilgiler
http://images.google.com.tr/url?q=ht...-is3jLLjB_EmZg
Japon otomobil üreticilerinin en büyük hedefi Avrupalı tüketicilerin gözünde tercih sebebi olabilmektir. Bu sevda yıllar geçtikçe daha da ateşlenerek Avrupa'da üretim'i bile gündeme getirmiştir. Nitekim zamanla Nissan, Toyota, Mitsubishi gibi Japon devleri de tek tek Avrupa'ya taşınarak bir 'Avrupalı Japon' modelin hayaline düştü.

Yeni Primera da Nissan'ın 'Avrupalı' hayallerinden birisi... Aslında dikkatlice bakıldığında akla 'bu nasıl Japon?' sorusunu da getiriyor. İlk kez tüketiciler önüne çıktığı 2001 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda selefine göre bütünüyle değişen tasarımı, boyutları ve tarzıyla fazlasıyla dikkat çekmişti. Aradan geçen kısa süre içinde üretim bandına girerek 'böyle bir otomobil üretilir mi?" diyenlere de cevap oldu. İngiltere'den Türkiye'ye ithal edilen Primera'nın tek üzücü yanı şu an için sadece iki farklı motor seçeneğine sahip olması. 1.6 litre 109 HP ve 2.0 litre 140 HP'lik motorlar tatminkar, fakat bir dizel motorun acil olarak listeye dahil edilmesi gerekiyor. 'Visia' ve 'Tekna' adlı iki farklı donanım seçeneğine sahip Primera özellikle üçüncü gözüyle dikkatinizi çekecek.

Japon mu? Fransız mı?
http://arabam.milliyet.com.tr/images...ratekna_ic.jpg Nissan'ın Fransız Renault ile kurduğu ortaklığın ardından satışa sunulan ilk model olan Primera, Renault'un özellikle yeni modellerinde gördüğümüz tasarım anlayışıyla benzerlikler içeriyor. Sıra dışı bir tasarıma sahip Nissan Primera, markanın 'Monosiluet' ismini verdiği bir yaklaşımla tasarlanmış. Bu yaklaşım otomobilin tek parça olarak tasarlandığı görünümü yaratıyor. Otomobil tamamen yenilenirken markanın 'çift kanat' şeklini andıran ön ızgarası hafif değiştirilerek aslına sadık kalınıp kullanılmış. Büyük farların ön tasarımda yarattığı agresif çizgi, büyük bir Nissan arması ile desteklenmiş. Aracın tamamına hakim olan zarif tasarım, çizgisini yan bölümden arka bölüme kadar devam ettiriyor... Arka cam ve arka bölümün tümleşik bir görünüm çizmesi otomobilin sedan otomobillerden çok, liftback bir model gibi görünmesini sağlıyor.

İçi de dışı kadar ilgi çekecek
Primera'nın dış mekanında dikkat çeken alışılagelmemiş hatlar adeta iç mekana da adapte edilmiş. Yeni kokpit yapısı, ürün maliyetini düşürmek amacıyla X-Trail'den transfer edilmiş gibi görünse de bu segmente farklı bir tat getirmiş. Hız, devir, yakıt, diğer uyarı ve gösterge ekipmanlarını toplayan kokpitin ön bölümünde ufak inçli bir televizyonu andıran ekran bulunuyor. Yeni yapı sayesinde sürücü kadar yolcuların da otomobille ilgili bilgileri takip etmesi sağlanmış. Büyük ekran ve etrafına yerleştirilen kumanda sistemleri, otomobilin gelişmiş yol bilgisayarı, klima ve müzik sistemini kumanda ediyor. Kullanımı alışkanlık gerektiren bu sistem, alışma evresi süresince sürüş güvenliği açısından tehlike yaratabilir. Ayrıca bu seviyedeki bir otomobilde müzik sisteminin direksiyondan da kumanda edilebilmesi gerekirdi. Orta konsoldaki ekran yeni Primera'nın bir diğer sıra dışı özelliğini de barındırıyor. Ekran, araç geri vitese geçirildiği anda 'Üçüncü göz' gibi otomobilin arkasındaki kameradan aldığı görüntüyü orta konsola yansıtıyor. Bu da geri park manevralarını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Yeni Primera 450 litrelik bir bagaja sahip. Bu hacim rakiplerinden biraz daha düşük.

'Ne kadar vergi, o kadar performans'
Testini gerçekleştirdiğimiz Primera'nın kaputunun altında 1.6 litre hacminde dört silindirli 16 supaplı modern bir motor görev yapıyordu. 6000 d/d'de 109 HP güç, 4000 d/d'de 144 Nm tork üreten bu motor alt devirlerden itibaren makul düzeyde bir karakter sergiliyor. Artan devirle birlikte gürültüsü de artan motor Primera'yı yaptığımız performans testlerinde 0'dan 100 km/s hıza 12.9 saniyede ulaştırdı. Ağırlığı 1.287 kg ve 1.6 litrelik bir motora sahip olan bir otomobilden de daha fazlasını beklemek yanlış olurdu. Primera'nın vites geçişleri rahat ancak vites kolu iyi saklanmasına rağmen Almera modelini hatırlatırcasına uzun bir yapıya sahip. Biz Primera'yı 'Cimri bir Japon' olarak hatırlayacağız. Çünkü testimiz süresince 100 km'de sadece 7.6 litre yakıt tüketti. Bu da 62 litrelik deposuyla 815 km'lik bir menzil anlamına geliyor.

Primera herkese sesleniyor
Sıra dışı tasarımı ile meraklı gözlerin ilgisini çeken yeni Primera, Nissan'ın gelecekte üreteceği modeller hakkında ipuçları içeriyor. Primera 1.6 makul performansa sahip motoru ile performans yerine rahatlığı arayanların tercihi olabilir. Orta sertlikteki süspansiyonlar ise yoldan gelen darbeleri emmekte zorlanırken, yol tutuş konusunda başarılı bir karakter sunuyor. Primera 1.6 Tekna'yı ESP sistemine sahip olmamasına rağmen yoldan çıkarmak kolay değil. Sınırları zorlandığındaysa öncelikle arkasını bırakıyor. Direksiyon sistemi beklentilerimizi karşılamamasına rağmen aracını izine döndürebiliyor. 100 km/s hızla giderken yaptığımız ani fren sonrasında 36 metre gibi bir mesafede durmamızı ise bizi oldukça şaşırttı. Nitekim bu değer kendinden üst segmentteki otomobiller için bile hala hayal gibi görünüyor. Testini gerçekleştirdiğimiz Nissan Primera 1.6 Tekna'nın anahtar teslim fiyatı 39.990.000.000 TL.