Renault Modus

Kompakt boyutlarına rağmen sunduğu şaşırtıcı iç mekan genişliği ile dikkat çeken Renault Modus, satışa sunuldu. Eksiksiz donanımı, fonksiyonel tasarımı ve güvenlikten seviyesiyle rakiplerine meydan okuyan Modus'ün fiyatları 27.4 milyon YTL'den başlıyor.

Fonksiyonel Modus, Scenic'in küçük kardeşiymiş izlenimini veriyor.


Tüketicilerin beklentileri çok hızlı bir şekilde değişiyor. Boyutları küçük, ancak sunduğu iç mekan geniş ve aynı zamanda fonksiyonel bir şehir aracına olan talep artıyor. Bu talebi dikkate alan Fransız üretici Renault, yeni otomobili Modus ile piyasadaki rakiplerine yeni bir alternatif sunma iddiasıyla ortaya çıkıyor.


Karoser/İç Mekan

Renault ve Nissan tarafından ortaklaşa kullanılacak yeni bir platform üzerine geliştirilen Modus, Clio'dan sadece 1 cm uzun. Clio veya Twingo'nun takipçisi olmayan Modus, Renault ürün yelpazesinde kendine farklı bir yer arıyor. Dışarıdan bakıldığında küçük bir Scenic gibi duran Modus, çok kısa bir kaputa ve eğimli geniş bir cama sahip.
Geniş farları, dikiz aynalarının alt kısmına yerleştirilmiş sinyal lambaları ve yuvarlak tasarlanmış stop lambalarıyla kendine has bir görüntü çizen Modus'ün asıl özelliği iç mekanında yatıyor. Küçük bir otomobilde tek hacimli araçların değişkenlik özelliklerini aynı anda sunmayı hedefleyen Modus'te ergonomi ve fonksiyonelliğe büyük önem verilmiş.
Kokpitin ortasına yerleştirilen gösterge tablosu sayesinde sürücü ve yolcuların bütün bilgileri görebilmesi sağlanmış. Aracın ferah iç mekanındaki bir başka özellikse panoromik açılır tavan. Alanı 3.62 metrekareyi bulan bu tavan, biri hareketli diğeri sabit olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Bu özelikleriyle ne tam olarak bir mini ne de kendisinden daha büyük boyutlu MPV'lerin sınıfına girebilen Modus, Renault'nun farklılık yaratma konusundaki becerisini ortaya koyuyor.

Modus'un sınıfında en önemli rakibi Opel Meriva. Fakat 3792 mm uzunluk, 1589 mm yükseklik ve 1695 mm genişliğe sahip olan Modus, kendisinden 25 cm daha uzun olan Meriva için küçük boyutlu bir rakip olarak gözüküyor. 2482 mm uzunluğundaki aks mesafesiyle Modus'ün içerde konfor konusunda da bir eksiği olmadığı görülebiliyor. İki koltuktan üç koltuklu oturma düzenine çok kısa sürede geçebilen raylı arka koltuk, iki parçalı açılan arka bagaj kapısı ve özel olarak tasarlanmış "Velofix" adlı bisiklet taşıma tertibatı Modus'un pratik ve modüler olma konusundaki iddiasını destekliyor. Modus, arkadaki 1345 mm'lik dirsek genişliği ve 235 mm'lik diz mesafesi ile iç mekan genişliği konusunda kullanıcılarını memnun edecek bir araç. Arka koltuğun konumuna göre Renault Modus'un bagaj hacmi 198 litreyle 621 litre arasında değişebiliyor. 621 litrelik bagaj hacmine ulaşmak içinse arka koltukların tamamen yatırılması gerekiyor. Bagaj kapağının tasarımı ise yüklemeyi kolaylaştırıcı şekilde dizayn edilmiş. Arazi araçlarında olduğu gibi, iki kademeli olarak açılan bagaj kapağı, Modus'ün pratikliğini artırıyor. Bagaj kapağını tümüyle açmadan, sadece arka kısmı açarak iç mekana ulaşmayı sağlayan sistem yıl sonunda ülkemizde sunulacak.


Donanım


Megane II'den uyarlanan gösterge tablosunu kullanan Modus'ün ekranında karşılama, alarm mesajları, yol bilgisayarından gelen veriler gibi ayrıntıları görüntüleyebiliyor. Aynı Megane II'de olduğu gibi yazılı mesajların birçok uyarı ışığının yerini aldığı Modus'un orta bölümüne yerleştirilmiş olan gösterge tablosu, araç içerisindeki herkesin gerekli bilgileri kolayca görmesini sağlıyor. Yükseklik ayarlı direksiyon simidi ve sürücü koltuğuna sahip olan Modus'un birçok yerinde kapaklı eşya koyma bölmeleri bulunuyor. Aracın kliması sadece iç mekanı değil aynı zamanda torpidoyu soğutabilme yeteneğine de sahip. Modus, güvenlik donanımı olarak sınıfının üstünde özellikler sunuyor. Araçta EBV elektronik fren dağıtıcılı ve virajda önden kayma kontrol fonksiyonlu dinamik sürüş kontrol sistemini içeren yeni kuşak Bosch 8.0 ABS ve lastik basıncı kontrol sistemi yer alıyor.


Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldızla ayrılan Modus'te 6 adet havayastığı, ön koltuklarda çift ön gergili emniyet kemeri standart olarak sunuluyor. Authentigue ve Dynamigue olmak üzere iki farklı donanım seviyesi bulunan aracın baz versiyonunda klima, elektrikli camlar, radyo teyp, otomatik kilitlenen kapılar, immobilizer, uzaktan kumandalı merkezi kilit standart olarak yer alıyor. Dynamigue versiyonunda bunlara ek olarak, hız sabitleyici, radyo-CD, elektrikli dikiz aynaları, sürücü koltuğu yükseklik ayarı, gövde rengi tamponlar ve yan aynalar sunuluyor. Bu versiyonda ayrıca, stil paketi ile sis farları, alaşım jantlar ve elektrikli açılır panoramik tavan alınabiliyor. Otomobilin anahtar teslimi fiyatıysa 27.4 milyon YTL'den başlıyor.


Sürüş izlenimi


Renault Modus'e dışarıdan bakıldığında ilk olarak küçük yapısı ve sevimli hatları dikkat çekiyor. Küçük boyutlarına karşılık iç mekana geçildiğinde otomobilin sunduğu rahat iç mekan hemen fark ediliyor.

Yüksek tavan yapısı, geniş koltukları ve panoramik tavanı sayesinde Modus'ün iç mekanı son derece ferah. Koltukların ayarlarının yapılması, oturma pozisyonu başarılı. Kokpitin ortasına yerleştirilmiş gösterge tablosu her ne kadar biraz karışık da olsa, sürücü ve yolculara gerekli bütün bilgileri verebiliyor. Otomobilin iç mekanına yerleştirilen çok sayıda göz, küçük eşyalar için ideal. Ayrıca ileri geri hareket ettirilebilen arka koltuk sırası 2 veya 3 yolcu için ayarlanabiliyor. 2 kişilik oturma düzeni sunacak şekilde ayarlanıp, geriye çekildiğinde arka koltuklar makam otomobillerini aratmayacak bir konfor sunuyor. Renault Clio, Megane ve Laguna'da görev yapan 1.6 16V (115 HP) motor, Modus'ün en güçlü versiyonunda kullanılıyor. Yüksek tavan yapısı, oturma pozisyonu ve otomatik şanzımanın etkisiyle motor 115 HP olan gücünü sürücüye hissettirmiyor. Modus'ün, Megane'dan alınan direksiyon sistemi benzer tepkiler veriyor. Hızlı girilen virajlarda sürücüsünü biraz tedirgin etse de araç kolay kolay stabilitesini bozmuyor.
Karoser, iç mekan
Modus bir ortak platform ürünü olmakla birlikte formatı ve özellikleriyle Alliance şemsiyesi altında bir ilk. Renault-Nissan işbirliğiyle geliştirilen B platformunun Renault tarafından ilk kullanıldığı otomobil olan Modus, 3792 mm'lik boyuyla güncel Clio'dan 17 mm uzun. Nisan Micra'yı da üzerinde taşıyan B platformu, geçtiğimiz hafta tanıtılan yeni Clio'da da kullanılıyor. Renault Baş
Tasarımcısı Patrick LeQuement'nin "uzaktan bakıldığında bile Renault olduğunu belli etmek" ilkesine uygun görünen Modus, kadınları kalbinden vurabilecek gülümseyen bir yüze ve sevimli hatlara sahip. Geniş açılan kapılardan rahatça geçilen kabinde tavan yüksekliği ve diz mesafeleri oldukça ferah hissettiriyor. Yüksek oturma pozisyonuyla Scenic'ten aşağı kalmayan otomobilde özellikle ön camın geniş açısı yolculuk keyfini arttırıyor. Tabii bu ferahlıkta test aracımızın cam tavanlı olması da etkili oldu. Toplam alanı 3.62 metrekareyi bulan cam tavan, ön kısımda hareketli, arkada sabit olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Cam bölümlerde ışığı kesmek için sunulan separatörler sürüş sırasındaki hareketlerden etkilenip bağımsız hareket etmeye kalkışmıyor. Modus'un sihri, koltukların değişken yapısından geliyor. Ön yolcu koltuğunun minderi öne doğru katlanarak altındaki gizli göze ulaşılabilirken üzerine de çocuk koltuğu yerleştirilebiliyor. Ön yolcu koltuğunun sırtlığı uzun eşyaların yüklenmesini kolaylaştırmak için öne yatırılabiliyor. Arka koltuklarsa yanlara doğru açılarak oturma kapasitesini ikiden üçe çıkartmak mümkün oluyor. Koltukların ileri geri kayması da kabin ve bagaj değişkenliğinin önemli aktörlerinden. Modus'un bagajına otomobillerin tampon tampona park edildiği Avrupa metropollerinde bagaj kullanımını kolaylaştırmak için ana kapaktan başka ters açılan pencereyle de ulaşılabiliyor. Geçmişte ilk Mini'de ünlenen bu tip kapağın modern temsilcisi de Mini Cabrio oldu. Bagaj tutamağındaki ikinci bir elcikle tıpkı Mini Cabrio'daki gibi tersine açılan kapak 198 litrelik kullanım alanına ulaşmayı sağlıyor. Bu hacmi yetersiz bulanlar için arka koltukların 60'ar mm kademeli olarak ileri kaydırılmasıyla ilk aşamada 226 lt'ye sonra 248 lt'ye daha sonra da 274 lt'ye genişletilebiliyor.

Motor, performans

Modus'un en güçlü motor seçeneği, Laguna, Megane ve Clio versiyonlarına güç veren 1.6 litrelik motorla oluşturulmuş. Fransız üreticinin 1999 yılından bu yana kullandığı 16 supaplı motor, değişken supap zamanlama kontrol sistemine de sahip. Megane II'ye aktarılırken güç ve tork eğrisi iyileştirilen ve verimi arttırılan motor, Modus'ta da aynı yapıyla yer alıyor. Ama bu küçük vanda motorun gücü elektronik işletim sistemine yapılan müdahalelerle 115 yerine 112 HP, maksimum torkuysa 152 yerine 151 Nm'ye çekilmiş. Maksimum torkun elde edildiği devir de 4200'den 4250'ye yükseltilmiş. Tabii bu küçük değişikliklerin yaratacağı farklar sürüşte önemli etkiler yaratacak çapta değil. Zaten pek de hissedilmiyor. Otomobil sakince hareket edip, kararlı bir şekilde hızlanıyor. Titreşim yok, gürültü yok. Motorun ürettiği güç ön akslara Proactive otomatik şanzıman üzerinden aktarılıyor. Yeni nesil Proactive şanzıman, Megane II'deki gibi müşteri memnuniyetine çalışıyor. İlk Megane ailesinde kullanılan Proactive otomatik şanzımanlara göre çok daha geliştirilmiş bir sistem olan adaptif şanzıman, kullanım stiline uymaya çalıştığı sürücünün taleplerine yetişemediği zamanlar için manuel vites değiştirme imkanı da sağlıyor. Sürüş güvenliğine aktif olarak katılan şanzıman, ani yavaşlamalarda vites düşürerek motor kompresyonunu da devreye alıyor. Ancak gelişmiş özelliklerine karşın özellikle yokuş çıkışlarındaki kick-down taleplerinde vites seçiminde bocalamalar, motorla uyumsuzluklar gözlenebiliyor. Vites değişimleri de oldukça sarsıntılı. Sistemde karda yapılacak kalkışları ve inişleri kolaylaştırmak için kış kullanımı mod seçimi de yer alıyor. Sistem bu modda kalkışları ikinci viteste yaptırırken değişimlerin stabiliteyi korumak için daha hassaslaştığı gözleniyor. Renault'un 1.6 litrelik motorunun ne kadar ekonomik karakterli olduğunu daha önce yaptığımız birçok test sürüşünde gözlemlemiştik. Ama devreye otomatik şanzıman girdiğinde bu durum biraz değişiyor. O zaman otomatik şanzımanlı otomobil kullanmanın bedeli akla geliyor. Doğrusu Modus da bu durumu fazlaca hatırlatıyor. 100 km'de ortalama 8.8 litrelik tüketim bu boyutlardaki bir aracın kullanıcısına fazla gelebilir.

Kullanım, konfor

Modus genel sürüş özellikleriyle güven veren bir otomobil. Kabin içinde sürücüsüne zorluk çıkartan herhangi bir donanım bulunmayan otomobil, yüksek oturma pozisyonu ve ferah görüş açılarıyla da hakimiyet hissini oldukça güçlendiriyor. Koltuk ayarları kolay, ayna ayarları sorunsuz, kokpit ergonomisi başarılı. Megane'ın gecikmeli tepkileri ve sert manevralarda uyguladığı karşı güç yüzünden eleştirdiğimiz elektro hidrolik direksiyon sisteminin Modus'ta iyileştirildiğini 1.4 litrelik versiyonda da gözlemlemiştik. Manevralardaki yumuşaklığıyla kullanımı kolaylaştıran sistemin tepkileri artık daha net, yüksek hızlardaki sertliği daha güvenli hissettiriyor. Süspansiyon sistemi bir aile vanı için oldukça tatminkar yapıda. Sessiz çalışıyor ve hızlı dönülmeye çalışılan virajlarda yaşanan çapraz salınımlar dışında bir sıkıntı hissettirmiyor. Bu salınımlar da normal kullanıcının yaşayacağı bir sıkıntı değil, zira normal şartlarda kimse aile otomobiliyle bu tip risklere girmek istemez. Modus kalitesi ve sürüş özellikleriyle Megane'a çok yakın hisler veriyor. Güçlü, güven verici ve dinamik. Ama aynı pozitif hisleri ikinci test otomobilimizin fren ölçümlerinde de gözlemleyemedik. Megane Ailesi'nde 38 metreye inen 100 km/s hızdan duruş mesafesi, Modus 1.6'da da 40 metrede kaldı, iki metre riskli bir durumda hayatta belki bir kez karşılaşılabilecek ama kesinlikle önemsenmesi gereken bir değer olabilir. Buna karşılık otomobilin yavaşlama performansı yeterince iyi ve otomobile hakim hissettiriyor.
Test ve Teknik Veriler
STANDART DONANIM
ABS+EBD, acil fren destek sistemi, sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları, yükseklik ayarlı ve ön gergili ön emniyet kemerleri, üç noktalı arka emniyet kemerleri, klima, polen filtresi, uzaktan kumandalı ve hıza duyarlı merkezi kilit, immobilizer, yol bilgisayarı, elektrikli ön camlar, far yükseklik ayarı, yükseklik ayarlı direksiyon, asimetrik katlanabilen arka koltuk sırtlığı, radyo-teyp
FABRİKA VERİLERİTEST VERİLERİMotor :Önde enlemesine yerleştirilmiş sıralı dört silindirli motorHızlanmaMotor Hacmi :1.598 cc0-50 km/s :4.8 snÇap/Strok:-0-100 km/s :12.9 snSıkıştırma Oranı :-0-130 km/s :20.1 snMotor Gücü :6000 d/d'de 112 HPEsneklik (60-100 km/s)Max. Tork :4250 d/d'de 151 Nm4. Viteste :7.5 snVites Oranları :1-2.72, 2-1.5, 3-1.32, 4-1.03, geri-2.465. Viteste :10.3 snSon Dişli :3.65Max. Hız184 km/sFrenler :önde hava kanallı disk arkada diskDönme Çapı :10.4 mBagaj :198/620İç GürültüBoyut :3792/1695/15893.Vites 50 km/s :60 dB(A)Ağırlık :1.160 kg4.Vites 100 km/s :67 dB(A)Lastikler :185/60 R155.Vites 130 km/s :70 dB(A)100 - 0 km/s ve süresi :40 m snTest Tüketimi :8.8 lt/100kmDepo Kapasitesi :49 ltMenzil :556 km